Thursday, February 16, 2017

Kolm läbikukkunud IT-ideed

  • Google Glass
Rahvale 2012 aastal tutvustatud ning suuri lained löönud Google Glass on tänaseks unustuse hõlma vajunud. Algselt revolutsiooniliseks nimetatud projekt leidis tohutut vastukaja meedialt ning siirast huvi potentsiaalsetelt ostjatelt. Niivõrd suur kära tekitas ka kohe oma murepunktid. Ükskõik, millised Google Glass prillid reaalselt välja nägid ja kui palju moemaailm neid kiitis, ühiskond tajus kohest ohtu indiviidide privaatsusele. Näos kantavad kaamerad oleksid andnud võimaluse kõike pildistada ning kõikjal filmida, võimalus, mida enamik meist suuremale osale ühiskonnale vabatahtlikult ei annaks.

Suurim läbikukkumine oli aga toote turule toomine. Tavapoodidesse Google Glass ei jõudnudki. Selle asemel jagati varajasi prototüüpe valitud sügava rahakotiga huvilistele, kes siis omakorda oleksid pidanud toodet laiemale turule tutvustama. Nagu mitte-päris-valmis toodetele omane, siis Google Glass ei saanud hakkama paljude lubatud funktsioonidega. Limiteeritud funktsionaalsus ning kehv aku tekitasid 1,500 dollarit maksnud huvilistes pettumust, mida loomupäraselt oli vaja jagada kogu maailmaga. Negatiivne vastukaja, aeglaselt tulevad uuendused ning kõige lõpuks arendusmeeskonna laialiminek saidki tulevikuprillidele saatuslikuks.

Üllatavalt ei ole projekti siiani maha maetud. Kokku on pandud uus tiim, kes targalt uputas kogu eelmise meeskonna töö ning alustas nullist.
  • 3D televisioon
2009 aasta kassahitt Avatar tõi kõrgtasemelise 3D kinoelamuse tavainimeseni. Plahvatuslikult kasvas 3D filmide tootmine ning kinod uuenesid üksteise võidu, et saaks paar eurot rohkem pileti eest küsida. Koos 3D filmide kasvuga tekkis ka hetkeline nõudlus 3D telekate järele, et ikka saaks kodus kinokvaliteeti nautida. Tuhin kadus sama kiiresti kui tekkis.

3D filme toodeti usinasti, kuid enamasti ei küündinud nende kvaliteet keskmise filmi tasemele. Eemaldades uhked efektid jäi alles plötserdis, mida keegi vaadata ei soovinud. 3D sarjad ning reklaamid eriti tuult tiibadesse ei saanudki.

Prillide kasutamise vajadus tekitas lisaprobleeme. Iga lisapaari eest tuli maksta ning suured perekesksed filmiõhtud muutusid kalliks. Lisaks ei loonud kallid 3D prillid sugugi mitte kõigil soovitud illusiooni. Kurikuulsalt ebamugavad, tekitasid nad ka mingil osal inimkonnast peapööritust ja migreene.

Lõplikuks tapjaks on osutunud parema resolutsiooniga smartTV-d, mille kasutamiseks ei pea ostma mingisuguseid lisavidinaid. 
  • No Man's Sky
2016 aasta üks kurikuulsamaid mänge oli No Man’s Sky. Tohutult haibitud mäng, mis teenis miljoneid ja ometi suutis enamiku oma klientidest välja vihastada ja minema peletada. Loojad leidsid huvitava niši ning lubasid palju, kuid reaalsus erines lubatust kardinaalselt. Gamerid, kes olid mängu kuid ette tellinud ei suutnud ära oodata päeva, mil lõpuks mängida saab. Esimeste päevade jooksul sai selgeks, et nende raha on kadunud kusagile põhjatusse auku aga mitte mängu, mida neile lubatud oldi.

Viha-ja sõimuvalangule ei vastanud keegi. Ei vabandusi ega selgitusi ei tulnud loojate käest, miks lubatud funktsioonid on puudu ja mäng ei sarnane mitte mingil määral varasemalt näidatud klippidega. Kõrgele lennule järgnes kiire ja valus kukkumine.

No comments:

Post a Comment